אודות

בשנת 1990 מצפה רמון הייתה עיירה מנומנמת שזה עתה החלה לקלוט עולים מחבר העמים. העיירה הוקמה כמעוז התיישבותי לפועלים אשר סללו את כביש 40 לאילת בראשית דרכה של ארץ ישראל. באותה שנה הגיע למקום זיו ספקטור, אז יזם תל אביבי טיפוסי.

זיו הגיע לעיירה הנידחת בחיפושיו אחר הזדמנויות יחודיות בין נופי המדבר שאהב וקסמו לו עוד מאז ימיו בבית ספר שדה אילת, בתקופת הזוהר של סיני הישראלית.

בעודו הולך לאורך מצוק המכתש, נהנה מהזריחה המרהיבה של הר הנגב, הבחין זיו כיצד קרני השמש הראשונות מלטפות את הגבעות הקטנות הנישאות בין העיירה הקטנה ומצוק המכתש האימתני. באותו הרגע ידע זיו כי בנקודה זו יקום מרכז חלוצי לתיירות המדבר.

מאז חאן "צל מדבר" עבר גלגולים רבים ונאבק ביחד עם עיירת הפיתוח הסמוכה אליו על מקומו בעולם ועל החיבור בין האדם לטבעו הקסום של המדבר.

עם זאת, המטרה המרכזית של "צל מדבר" נשתמרה מאז ועד היום:

לחבר בין התייר, המבקר לרגע קצר, לבין המדבר – לטבעו הקיצוני והייחודי, להיסטוריה רבת השנים שנשתמרה בין גבעותיו היבשות, למסתורין האופף אותו ולמתיישביו היחודיים.

בנייה אקולוגית

בנייה אקולוגית

בנייה אקולוגית

בנייה אקולוגית

בנייה אקולוגית

בנייה אקולוגית

בנייה אקולוגית

בנייה אקולוגית

בנייה אקולוגית

בנייה אקולוגית

בנייה אקולוגית

בנייה אקולוגית

בנייה אקולוגית

התחשבות בסביבה

חאן צל מדבר הוקם ונבנה מראשית ימיו תוך התחשבות בסביבה הטבעית בה הוא יושב:

  • המיקום נבחר בקפידה על מנת להנות מנוף המכתש ובלי לחצוב ולפגוע במרקם הגיאולוגי הקיים. על כן נבחרה הגבעה הספציפית עליה יושב החאן היום.

  • כלל המבנים נבנים בבנייה קלה חכמה. כזאת שתוכל לעמוד בתנאי המדבר הקיצוניים ועם זאת בלי לחפור ולעקור מהטבע הקיים.

  • בבנייה נעשה שימוש בחומרים ממוחזרים – תוצרי לוואי של החיים בחאן ובעיירה מצפה רמון הסמוכה.

  • כלל המבנים בנויים באדמה ואבן מקומית כדי ליצור הרמוניה מושלמת עם הסביבה והנוף העוטף את החאן. בנוסף, בנייה שכזאת מספקת בידוד ואיזון טבעי של האקלים בתוך המבנים ביחס למזג האוויר הקיצוני של המדבר בחוץ.

 

שיטת בניה ייחודית

לאחר שנים רבות של נסיון בבנייה אקולוגית הגענו לשיטת בנייה יחודית התואמת את הסביבה בה ממוקם צל מדבר. אנו קוראים להם "אוהלוגים"

האוהלוג – שילוב של המילים אוהל ואקולוגי – הוא אוהל בבנייה קלה מיריעות בד חכמות עם שילוב של קירות אדמה יחודיים.​

ויסות אקלים טבעי

הקירות האקולוגיים בשילוב החומרים הממוחזרים והאדמה המקומית סופגים את חום המדבר ביום ושומרים על הטמפרטורה צוננת בתוך האוהלוג.

בלילה, 900 מטרים מעל פני הים, הטמפרטורות צונחות על הר הנגב והקירות פולטים את החום שנאגר במהלך היום אל תוך האוהלוג. את קרירות הלילה פולטת האדמה לתוך האוהלוג במהלך היום וחוזר חלילה כך שהאקלים באוהלוג נשמר יחסית מאוזן לאורך כל שעות היום.

לא רק שמערכת ויסות האקלים הטבעית הזו עושה שימוש בבנייה ידידותית לסביבה, היא גם מעניקה לסביבה חזרה - באוהלוגים אין צורך במערכות מיזוג אוויר דבר המפחית את זיהום האוויר.

יקב רוג'ום

יקב רוג'ום

יקב רוג'ום

יקב רוג'ום

יקב רוג'ום

יקב רוג'ום

יקב רוג'ום

יקב רוג'ום

יקב רוג'ום

יקב רוג'ום

יקב רוג'ום

יקב רוג'ום

יקב רוג'ום

"בנגב ייבחן העם בישראל" , דוד בן גוריון, 1955

בצל מדבר אנו גאים להיות חלק מהגשמת חזונו של דוד בן גוריון להפרחת השממה ובשנת 2009 הקמנו בצל מדבר  את היקב רוג'ום.

ביקב אנו מחדשים מסורת בת אלפיים שנים של ייצור יין איכותי מענבי המדבר הגבוה. כרמי היין פזורים בואדיות ובמדרונות של הר הנגב על גבי טרסות עתיקות ומושרשים באדמת הלס, כשם שעשו הנבטים – חלוצי החקלאות המדברית. מהתקופה הנבטית דרך הביזנטית ועד החליפות המוסלמית האומיית נודע הר הנגב ביצור יין מובחר וייחודי.

מזג האויר הקר בעונת החורף והצונן בלילות הקיץ מתאים במיוחד לגידול ענבי היין ועל כן בשנים האחרונות חזרו לגדל תושבי הר הנגב, בעלי חוות הבודדים המשפחתיות, מגוון של ענבי יין וכרמי זיתים.

אנו ביקב רוג’ום מקפידים על בציר ידני איכותי מענבים שגדלו בגבהים שמעל 600 מטרים ונהנו מהאקלים המיוחד של המדבר הגבוה.

היקב מייצר יינות בוטיק אדומים המיושנים כ-15 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי.

קהילה-חינוך-סביבה

קהילה-חינוך-סביבה

קהילה-חינוך-סביבה

קהילה-חינוך-סביבה

קהילה-חינוך-סביבה

קהילה-חינוך-סביבה

קהילה-חינוך-סביבה

קהילה-חינוך-סביבה

קהילה-חינוך-סביבה

קהילה-חינוך-סביבה

קהילה-חינוך-סביבה

קהילה-חינוך-סביבה

קהילה-חינוך-סביבה

כחלק מהחיבור לקהילה ולסביבה אנו בצל מדבר עוסקים רבות בפעילות המחוברת לקהילות המקומיות היחודיות וחינוך הדור הצעיר למנהיגות חברתית סביבתית.

 
דור המדבר

דור המדבר הינו פרוייקט יחודי שמטרתו קידום מנהיגות חברתית סביבתית בקרב האוכלוסייה הבדואית. בפרוייקט משתתפים צעירים מהאוכלוסייה הבדואית חלקם מתגוררים בערים הבדואיות וחלקם בפזורות הבדואיות השונות ברחבי הנגב. בפרוייקט נפגשים הצעירים הבדואים עם בני גילם באוכלוסיות ישראליות שונות מנהיגים ויזמים ישראלים, אנשית דת ורוח שונים.

בפרוייקט עוברים הצעירים תהליך של פיתוח כיווני חשיבה חדשניים, הבנת הקהילה ממנה הגיעו בפרספקטיבה שונה ופיתוח יכולות מנהיגותיות דרך פעילויות מגוונות.

בסוף התהליך על הצעירים לפתח תוכנית לטיפול בבעיה שמפריעה להם או קידום ושיפור של החיים בקהילתם כאשר נדבך חשוב ומובנה בכלל התהליך הוא פיתוח וקידום המודעות הסביבתית.

פרוייקטים לדוגמא שבוצעו במסגרת דור המדבר היו שיפוץ או הקמה באמצעות בנייה אקולוגית של כיתות בית ספר, מתקני משחקים, מתקני השקיה/האכלה למרעה וכו'.

 

הפנינג קהילתי

בחגים ופסטיבלים שונים המתקיימם במדבר כדוגמאת "דרום אדום" אנו בצל מדבר מקדמים חיבור לקהילה המקומית ולתוצריה.


​במצפה רמון ישנם אמנים רבים ואנשים העוסקים במלאכת יד ואנו גאים לעזור ולקדם את מלאכתם. בימים כאלו ניתן להגיע לחווה ולהנות מדוכני יצירה שונים, סדנאות מדיטציה ויוגה ייחודיות ולהתרשם מתוצריהם של האמנים.

כמובן שהפנינג כזה לא יהיה שלם בלי טעימות מתוצרת המדבר – יין, גבינות, זיתים, דבש ועוד הם רק חלק מפירותיו של המדבר המשגשג.

ארץ רוכבת

פעם בשנה מתקיים מרוץ "ארץ רוכבת" - חגיגה של ספורט וסביבה בו מתקיימים מרוצי סוסים, אופניים וריצה.

לאירוע באים מתחרים מכל רכבי הארץ כדי להנות ממזג האוויר הנינוח של המדבר, מרחבים עצומים ושבילים מאתגרים. האירוע מתחיל ונגמר אל מול נופו של מכתש רמון למרגלות חאן צל מדבר.